Kopřiva (Urtica dioica) – rostlina měsíce dubna, účinný jarní DETOX

Proč právě kopřiva?

Protože je královnou jara a v lidovém léčitelství nenajdete silnější jarní bylinu.

Podle moderních výzkumů mají listy kopřivy protizánětlivý a hojivý účinek. Urychlují  léčbu ran, ekzémů a poškozených tkání. Chlorofyl, který obsahují povzbuzuje metabolismus, působí proti chudokrevnosti, revmatu, zúžení cév i zánětům. Odvar pomáhá při nemocech srdce, lehčích formách cukrovky, při průjmu, virózách, léčí astma, játra, žlučník i ledviny.  Tiší sennou rýmu, akné, dnu a pomáhá i při vypadávání vlasů ve formě tinktury.

Kopřiva dvoudomá  je tak běžná a rozšířená, že ji většina lidí pokládá za obyčejný plevel. Nejčastěji ji najdeme na loukách, pasekách, v lužních lesích, rumištích apod. Pokud se ji rozhodnete sbírat pro její léčivé účinky, je třeba dodržet několik pravidel:

  • sbíráme ji v čisté přírodě, tzn. mimo dosah civilizace, dopravy, velkých měst, továren
  • vyhýbáme se místům, kde jsou doslova „kopřivové lesy“ – s velkou pravděpodobností bude tato bylinka růst v půdě plné dusičnanů
  • sbíráme mladé kopřivy do výšky max 30 cm, nejlépe do poloviny května, používáme pouze 4-6 nejvýše posazených listů včetně řapíku a samotného výhonku. Kořeny a semena sbíráme od srpna do listopadu

kopřiva

Kopřiva jako účinný detox.

Kopřiva je vhodná jako jarní očistná kůra. Obsahuje velké množství vitaminu C, A, B2, betakarotén, vápník, hořčík, železo, třísloviny zastavují krvácení, glukoniny snižují hladinu krevního cukru, kyselinu šťavelovou a mravenčí s protirevmatickými účinky, kyselinu octovou, pantotenovou.

V dalším článku příští týden se na tomto blogu můžete těšit na několik účinných detoxikačních receptů.

Komentáře